Şıklığın en ince ayrıntısı Tırnaklar…

Bahar yaklaşırken kıyafetlerimize hatta kıyafetlerimizi tamamlayan aksesuarlara daha fazla dikkat etmeye başlarız. En sevdiğimiz kıyafetlerimizin şık durması için seçeceğimiz aksesuarlarında yanında tırnaklarımızın hoş görünmesi de önemli değil midir?Bence, tırnaklarımın şık görünmesi kıyafetlerim kadar önemlidir. Seçtiğim kıyafetimle tırnaklarımı da her zaman en güzel oje ile kombinlerim. Sizin için de öyle değil midir?
2014 modası arasında biliyorsunuz nail art ve tırnaklar çok büyük yer tutuyor. Peki, tırnaklarımızı hoş ve şık gösteren ojelerin tarihini merak ediyor musunuz? İtiraf etmeliyim ki okula giderken ojenin yasak olmasına çok sinirim bozulurdu. Okuldan geldiğim gibi oje sürer sabah serviste ojelerimi çıkarırdım. Çocukluğumdan beri en büyük tutkum olan ojenin tarihini sizler için araştırdım.

Biliyor musunuz oje yeni dünyanın icadı değil? Çok şaşırtıcı değil mi? M.Ö 3000 yıllarında Çin’de kadınlar tırnaklarına yumurta beyazı, jelatin, balmumu ya da kına kullanıyorlardı. Hatta milattan önce 600′lü yıllarda Çin’de ait olunan sosyal sınıfın göstergesinin tırnaklarının renkleri olduğu da günümüze ulaşan bilgilerden birisi… Mısır’da ise, koyu kırmızı başta olmak üzere, kırmızının tonları asaletin derecesini belli ediyordu. Üst tabakadan olmayan kadın halk, yalnızca soluk renklerle tırnaklarını süsleyebiliyordu. Roma’da erkekler de tırnaklarını boyuyordu. Savaştan önce boyadıkları tırnakları, üst rütbelerinin bir göstergesiydi. Yani ojenin mazisi tahminlerinizden çok daha eski…

1900lü yılların başında ise bir akım başlamış. Şimdinin French uygulaması, Paris’in ara sokaklarından önce Amerika’ya, ardından Hollywood ünlülerine, sonra da tüm dünyaya yayıldı. Tırnakların uçlarına ince bir tabakayla beyaz hat çekildikten sonra daha açık tonlardaki ojeyle üst katları oluşturulan French oje uygulaması hala da birçok kadının tercihi olmaya devam ediyor.
Koyu renk ojelere göre daha dayanıklı olan French oje uygulaması, iş hayatındaki kadınlarda çok şık duruyor. Her gün giydiği kıyafetlere uygun oje sürecek vakit bulamayan iş kadınları özellikle French oje uygulamasını tercih ediyor.
Görüldüğü gibi ojenin tarihi çok ilginç olsa da şıklığımızın en büyük simgelerinden biri… Peki, oje ve cilaların içinde ne gibi malzemeler var hiç merak ettiniz mi?
İşte ojelerin içerisindeki malzemeler;
  • Nitroselüloz
  • Reçine çeşitleri
  • Plastik kaplayıcı maddeler
  • Bütil asetat, etil asetat gibi çözücü maddeler
  • Sedef ve çeşitli pigment ( boya verici madde ) ler
  • Birleştirici ( katalizör ) bazı maddeler
Ojeyi sürmek kadar öncesinde yapılacak hazırlıklar da çok önemli. Gelin birazda ön hazırlık olarak neler yapmamız gerektiğine bakalım. Öncelikli olarak yapmamız gereken renkli veya renksiz olsun; önceki ojeyi iyice temizlemek… Tırnaklar hep aynı yöne doğru olmak üzere düzgün bir şekilde törpülenmeli. Tırnak etleri, cilde zarar verilmeden nazikçe kesilmeli. Bunun için, işlem öncesi yumuşatıcı bir tırnak kremi kullanılabilir. Tırnak kenarları temizlendikten sonra eller ve ayaklar mutlaka yıkanmalıdır. Artık ojemizi sürmek için hazırız.
2013 oje modası;
Bu yıl nail art ojeler çok moda bildiğiniz gibi. Bunun yanında rengarenk çatlayan ojeleri de tercih edebilirsiniz. 2013’te Çivit mavisi, lacivert, mor, sarı, turuncu, yeşil gibi renkler çok moda.
Son zamanlarda karşılaştığımız her tırnağa farklı renk oje sürme fikri de benim çok hoşuma gidiyor. Bence sizde bir çılgınlık yapıp bu fikri denemelisiniz.
Dediğimiz gibi iş kadınlarının en büyük kurtarıcısı olan French maniküre devam. Sizi hem giydiğiniz kıyafetlere uygun oje sürme derdinden kurtarırken hem de şık ve bakımlı göstermektedir.
Unutmayın şık görünmenin en ince detayları tırnaklardan geçmektedir.

// < ![CDATA[ // < ![

2 Yorum Var

Yorum Yap