Nasıl Kilo Verdim?

Atölyemin Sevgili Sakinleri ne zamandır sizlerden uzaklardayım. Özlüyorum valla sizleri 🙂 Neşe naptın bunca zaman nerelerdeydin diye soracak olursanız kilo verme telaşları içerisindeydim. İşi bıraktığımdan beri aldığım kiloların üzerine yenisini koymuş ve kendimi tartıda 62,5 olarak bulmuştum. Çalıştığım dönemde de sürekli oturarak iş yaptığımdan dolayı kilo almıştım. Şimdi siz 62,5 kilo çok değil ki diyebilirsiniz ama insanın boyu 1,55 olunca çok oluyor valla. Vücut kitle endeksine bakınca normal ile şişman arasında tam sınırdaydım.

Aslına bakarsanız vücudum kilo almaya çok müsait… Metabolizmam yavaş çalışıyor ve kilo vermemi zorlaştırıyor. Bu yüzden kilo verme yöntemleri kullanmak dışında kendime sağlıklı beslenme kuralları koyuyorum desek daha doğru olur. Çünkü hızlı kilo vermek diyeti bıraktıktan sonra daha fazla kilo almamıza neden oluyor. Bu yüzden vücudumuzu tanımamız gerektiğini ve ona göre beslenme şeklimizi düzenlememiz gerektiğini düşünüyorum.Kilo vermeye Nisan ayı gibi başladım. Yaklaşık bugüne kadar diyetisyen kontrolünde 7,5 kilo verdim yani şuanda 55 kiloyum. Diyetisyenim şuan ideal kilomda olduğumu ve korumam gerektiğini söylüyor. Fakat ben birkaç kilo daha vermek istiyorum. Şimdi gelelim nasıl 7,5 kilo verdiğime;

  • Basit bir diyet listesi uyguladım aslında… Diyet listesini buradan paylaşmak istemiyorum herkese uygun olmayabilir. Diyet listesini uygularken kendimi çok fazla sıkmadım akşam yemeklerinde sebze veya kuru baklagilleri 8 yemek kaşığı olarak tükettim. Yanında mutlaka ayran ve salata yedim. Pilav ve makarnaya bir süre ara verdim. Canım çok istediğinde ise 3er kaşık olarak tükettim.
  • Metabolizmam çok yavaş olduğu için kendim form çayı içerek tuvalete çıkmaya çalışıyordum. Yaklaşık bir aydır o çayları bıraktım. Çünkü ciddi anlamda vücuda zararları var. Metabolizmayı hızlandıracağız derken işin ucunda daha çok tembelleştirmek var… Peki ne yaptım? Bir süre düzenli olarak akşamları kefir tükettim. Daha sonra akşamları kefir yerine Activia kullanmaya başladım. Yaklaşık bir hafta kadar activia tükettim. Fakat ne kadar faydalı olduğu konusunda emin değilim. Son çare olarak sabahları kalktığımda ilk iş iki bardak oda sıcaklığındaki suyu içiyorum. Ardından  geceden suya koymuş olduğum 3 adet kuru eriği yiyorum ve suyunu içiyorum ve tekrar üzerine bir bardak ılık su içiyorum. Bu yöntem benim her sabah düzenli olarak tuvalete çıkmamı sağlıyor. Kabızlık problemi çeken arkadaşlara şiddetle öneririm.
  • Açıkçası benim tatlıyla zaten çok aram yok. Çikolata bile çok fazla aramıyorum ama diyetisyenim 2 küçük parça bitter çikolatayı emerek tüketmem gerektiğini söylemişti. Malum günler malesef tatlıya ihtiyaç duyuyoruz o zamanda daha çok sütlü tatlıları tercih etmeye çalışıyorum.
  • Düzenli spor yapamıyorum. Fakat yürüyüş yapmaya çalışıyorum. Yürüyüşe çıkamadığım zamanlarda da evde egzersizler yapmaya çalışıyorum.
  • Asla aç kalmadım. Çünkü amacım hızlı kilo vermek değil uzun vadede kalıcı kilo vermekti. Sadece akşamları yediden sonra bir şey yememeye dikkat ettim.
  • Kilo verme sürecimde zayıfken giydiğim, kilo aldığım dönemde ise olmayan en sevdiğim bir pantolonumu seçerek kilo verdikçe denemeler yaptım ve içerisine olduğum andaki sevinci size anlatamam. 🙂
  • Kısacası size tavsiyem kendinize katı kurallar koymayın. Diyet listenizi buna göre oluşturun. Yoksa canınız her şeyden ister ve bir süre sonra yeter artık ben diyet miyet yapmıyorum der ve başa dönmek zorunda kalırsınız.

SEVGİLER

İlk Yorum Yapan Siz Olun