Ek gıdaya geçiş süreci

Merhaba Atölyemin sevgili okuyucuları… Bugün sizlere ek gıdaya başlarken neler yapmalıyız, biz neler yaptık ve biz bu süreçte neler yaşadık bunlardan bahsetmek istiyorum.

  

Ek gıdaya geçiş her anne için heyecanlı bir süreç… Bebeğiniz hem emsin hemde birşeyler yesin istiyorsunuz. Özne Liya’nın doğduğundan itibaren reflüsü olduğu için biz 6. ayını dolduruna kadar hiçbir şekilde kendisine tadım yaptırmadık. Gerçi reflüsü olmasaydı da 6. aydan önce tadım yaptırma taraftarı değildim. Bebeğiniz emiyorsa bu süreçte d vitamini hariç tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılıyor. Yemeye başladığı ilk günden itibaren de ömrü boyunca istediği herşeyi yemeyecek mi zaten? Bırakalım da bu 6 aylık süreçte bebeklerimiz anne sütünü doya doya alsınlar. 🙂

 

Ek gıdaya geçiş sürecinde her annenin kafasını meşgul eden soru tabiki “bebeğime ne yedirerek başlamalıyım?” Bizim dokturumuz 6. ayda yoğurt ve meyve suyu tadımları ile başlamamızı önermişti. Burada doktorlar iki görüşe ayrılıyor aslında. Kimi direk püreler ile başlamayı uygun görüyor kimi meyve suları ile… Sizin kafanıza yatan hangi görüş ise o şekilde başlamak en doğrusu bence. Bu süreçte biraz devreye annenin hisleri ve cesareti giriyor.

Ben Özne Liya’ya bir süre yoğurt ve meyve suyu tadımı yaptırdıktan sonra pürelere geçiş yaptım. Her denediğim meyve yada sebzeyi 3 gün kuralına uygun olarak tattırdım. Yani bugün elma püresi ile başladıysam 3 gün elma püresi vererek o gıdaya alerjisi olup olmadığını böylece tespit etmiş oldum. Püre yaparken hiçbir zaman blender kullanmadım. Genellikle cam rende kullanmayı tercih ettim. Sebzeleri buharda yada suda haşladıktan sonra çatalla veya patates ezici aparatlar var onları kullanarak ezdim. Böylece Özne pütürlü gıdaları yeme konusunda pek sıkıntı yaşamamış oldu. Peki, ilk olarak hangi gıdalar ile başlanmalı?

6-9 ay arası dönemde ek gıdamızın %70’ini anne sütü %30’unu ise ek besinler oluşturması gerektiğini söylüyor uzmanlar… Başlangıçta çorbaları ve püreleri 2 çorba kaşığı kadar hazırlayabilir ve 3-4 günde bir 1 çorba kaşığı arttırabilirsiniz.

Sebze püreleri için yapılacak karışımlarda;

  • Kabak, havuç, patates
  • Brokoli, havuç, soğan yada patates
  • Karnabahar, havuç, patates
  • Kereviz, havuç, patates

gibi karıştırıp, püre haline getirerek bebeğimize yedirebiliriz. Ben bu karışımları Özne’ye yedirirken çok az zeytinyağı ekliyorum.

Meyve püresi olarak ise sindirimi daha kolay olan elma ve armutla başladık. 3 gün kuralını uyguladıktan sonra meyveleri karışım yaparak veya yoğurtla karıştırarak yedirdim. Özne Liya öylede seviyor. Muz + avakadoyuda azar azar karıştırıp ezip ara öğünlerde veriyorum.

Kahvaltı, kıyma ve et sularına ise doktorumuzun önerisi ile 7. ayda başladık. Yumurta sarısına yine 7. ayda geçiş yaptık. Şimdi 8. ayımız bitmek üzere ve Özne pütürlü gıdaları rahatlıkla tüketiyor. Blw (Baby Led Weaning) uygulamaya çalışıyorum. Çünkü Bebek Liderliğinde Beslenme ile hem bebeğim parmak gıdaları tek başına yiyebiliyor hemde eğlenerek yemek yemeyi öğreniyor.

SEVGİLER 💕

Bizi instagramdan takip etmeyi unutmayın 🙂 birmutlulukatolyesi

İlk Yorum Yapan Siz Olun