Cilt Bakımı | Hassas Ciltler için cilt bakım maskeleri

Bir önceki yazımda hassas ciltler için bakım önerilerinden bahsetmiştim.Sizden bu yazımda hassas ciltler için doğal bakım maskeleri hakkında yazmam için talepler geldi.Bende bu yazımda hassas ciltler için cilt bakım maskelerini anlatmaya karar verdim.Bazılarını denedim kendi cildimde yararlı oldu ancak bazılarını da daha deneme fırsatı bulmadım.

Hassas bir cildiniz varsa bahsedeceğim maskeleri önce elinizde denemenizi tavsiye ederim.Çünkü her ne kadar doğalda olsalar bazı hassas ciltler birbirini tutmuyor ve kızarıklıklara,kabarmalara neden oluyor.
Hassas bir cilde sahipseniz size bir diğer tavsiyem de kokulu ürünlerden uzak durmanız.Özellikle de sabunlardan…Çünkü kokulu sabunların cildinizi kurutma ve tahriş etme oranı çok yüksek.Aynı durum deterjanlar içinde geçerli.Parfümlü,kokulu deterjanlarla yıkanmış çamaşırlarda yine aynı şekilde hassas ciltte tahrişe neden olmaktadır.Şimdi gelelim Hassas Cilt Tipine Uygun Bakım Maskelerine ;
• Kil Maskesi : Kendi cildimde denediğim güzel bir maskeden bahsetmek istiyorum.Aslında yapımı çok basit.İhtiyacınız olan sadece yeşil kil ve doğal,katkısız gül suyu.Bir miktar kili bir kabın içerisine alıp az miktarda gül suyu ile karıştırıyoruz.Bu karışımı yüzümüze sürüp yaklaşık 10 dk kadar beklememiz yeterli oluyor.Ben çok fazla kuruyuncaya kadar beklemiyorum.Çünkü aşırı kuruduğunda çok sertleştiğinden yıkama esnasında cildim acıyabiliyor.Bu yüzden hassas ciltlerin 10 dk kadar yüzünde bekletmesi yeterlidir.Bu maske sayesinde yüz temizlenmiş olurken hemde cildinizde yumuşaklık sağlıyor 😉

• Yeşil Çay: Cildinizde sürekli kızarıklar ve lekeler oluşuyor ise yeşil çay kullanmanızı tavsiye ederim.Yine aşırıya kaçmadan belli miktarda yeşil çay tüketimi cildinizin daha iyi görünmesini sağlayacaktır.
• Badem Yağı ve Zeytinyağı: Makyajınızı çıkarırken sizde benim gibi sorun yaşıyor musunuz? Ciltte yanmalar,kızarmalar,kaşıntılar… Makyajınızı badem yağı ya da zeytinyağı ile çıkarmak belki biraz çözüm olabilir bizim için.
• Bal Maskesi: Daha önce kullanmadım ancak sizinle yine de paylaşmak istedim.Bal mucizevi bir yiyecek olduğundan cildimize de iyi geleceğini düşünüyorum.Bu maske için öncelikli ihtiyaçlarımız 1 tatlı kaşığı bal,1 çorba kaşığı süt ve yarım muz.Yapılışı ise çok basit.Muzu bir kapta iyice ezmelisiniz ardından bal ve sütü ilave ederek iyice karıştırmalısınız.Tüm cilde uygulayıp 20 dk beklemek yeterli oluyormuş.Daha sonra hafif masaj yaparak cildi yıkamalısınız.

•Yumurta akı ve yulaf ezmesi maskesi : Biliyorsunuz ki hassas cildi sürekli nemlendirmek gerekiyor.Aksi takdirde cilt kurmaya ve pul pul dökülmeye başlıyor.İşte şimdi size cildinizi nemlendirebileceğiniz bir maske tarifi vermek istiyorum.1 adet yumurta akı ile bir miktar yulaf ezmesini iyice karıştırmanız gerekiyor.Daha sonra bu karışımı yüzünüze sürerek 10-15 dk kadar beklemelisiniz ve ardından yüzünüzü yıkamalısınız.
Aklıma gelmişken hemen değinmek istiyorum.Yüzümüzü yıkadıktan sonra ister maske uygulamış olun isterseniz elinizi,yüzünüzü normal yıkıyor olun hiçbir şekilde havluya hassas cildinizi sert şekilde silmeyin ve ovmayın. Yüzünüzü ufak dokunuşlarla silin.Hassas bir cilde sahipseniz cildinize en hassas şekilde davranın ve bakım yapın.

Umarım bu maskeler hassas cildiniz için yararlı olur.Ben yine farklı maskeler buldukça ve denedikçe buradan sizinle paylaşıyor olacağım.
Ayrıca hassas ciltler ciltler için Termal Sularında iyi geldiğini duydum.Şuanda Urıage Termal Su kullanıyorum.Deneyimlerimi yakında sizinle paylaşıyor olacağım.Beni takipte kalın 😉
SEVGİLER


İlk Yorum Yapan Siz Olun